2014. április 30., szerda

Tafrina, az őszibarack levélfodrosodása

Több tafrina faj is megtámadhatja a fáinkat. A legsúlyosabb károkat az őszibarackon, a Taphrina deformans okozza. Különösen a nektarin és a sárgahúsú fajták szenvedhetnek tőle.

A tafrina fertőzés elsősorban a leveleken okozott tünetek által ismerhető fel. A levél részlegesen, vagy az egész felületén megvastagszik, felülete hullámos, ráncos, gyakran húzott, hólyagos lesz. A levél elveszti rugalmasságát, keménnyé válik, a beteg levelek sárgás, gyakran vörös színűek. Felületüket hamvas, bársonyos réteg fedi. A fertőzött levelek lehullanak, súlyos fertőzésnél a fa a fiatal levelek többségét elveszti, és felkopaszodik.  A hajtások felületén egyenetlen, kissé kiemelkedő sárgás színű megvastagodásokat okoz. Ritkán a virágot és a gyümölcsöt is megfertőzi.


A tafrina fertőzés terjedése

A gomba a fertőzött fa fás részein telel át, és rügypattanástól május elejéig fertőz 4- 14 °C közötti léghőmérsékletnél. Járványszerű kártételére nedves időjárás után számíthatunk: a tartósan csapadékos, ködös, magas páratartalmú időszakok kedveznek a kórokozó felszaporodásának. Ekkor lehet szükség kémiai védekezésre.

A továbbterjedéséhez a 4-8 °C átlaghőmérsékletet igényli, nemhiába hívják dérgombának is. A fertőzés után csak 1-2 héttel jelentkeznek a jellegzetes tünetek, a deformálódott, elszíneződött levelek. Tehát a védekezéssel nem várhatunk a tünetek megjelenéséig. Ekkor már késő! Csak megelőzéssel lehet védekezni ellene.

Tafrina elleni permetezés időzítése

Bármilyen száraz, meleg is a tavasz, hidegebb, párásabb kertekben egyetlen évben sem lehet kihagyni a védekezést, mindig permetezni kell. Sok szakember szerint az őszibarack már a néhány milliméteres levélfelülettel is fel tudja venni a belülről védő felszívódó (szisztemikus) szereket. Hűvös tavaszon ismételni is kell 5-7 naponta, amíg a levegő hőmérséklete nem éri el a 15-20 °C-t. Ekkor leáll a dérgomba. Nyáron újra megjelenhet, 2010-ben a gyümölcsöket is eltorzította.

Tafrina elleni permetezőszerek

A finomabb őrlésű rézkészítményekkel rügypattanásig illetve némelyikkel piros bimbóig is kezelhetnek. Felsorolok néhányat. Az érzékenyebb illetve fejlettebb fáknál inkább az alacsonyabb dózisokkal dolgozzanak: Champ DP, Champion 2 FL és a WG , Cuproxat FW, Funguran-OH, Kocide2000, Nordox 75 WG, Vitra Rézhidroxid, Joker 77 WP, Copernico Hi Bio, Kocide 2000, stb. (Ősziben nyáron is mehet a Cuproxat FW.)

Kénytelenek vagyunk kockáztatni a rezek későbbi kijuttatásával, mert nagyon lecsökkent a III. kategóriás tafrina elleni gombaölők száma. Ha jól látom egyetlen III. kategóriás rézmentes gombaölő maradt, a felszívódó (szisztemikus) Score, mely Alfa-Solo, Agria Difenokonazol, Difcor 250 EC, Yerupaja és Attrade Difenokonazol 250 EC neveken is kapható.

Rézpótló kontakt szerekből teljes a hiány. Csak a Miltox Speciál Extrában találhatjuk meg a mankoceb hatóanyagot, a felszívódó partner mellett. A rézre érzékeny fajtáknál vagy a virágzás közelében lévő fáknál ezt ajánlom! A kijuttatás mindegyik szernél, apró cseppképzéssel történjen, be kell fednünk az apró leveleket! A tapadást elősegítő segédanyagok elengedhetetlenek, a viaszos kis levélkéken kell megtapadni a permetlének.


Egyéb tafrina fertőzések

A fodros levelek leszedésével is sokat segíthetünk a fának. A szilvának (bábaszilva) és a mandulának is van tafrinás betegsége, figyeljünk rájuk is. A Taphrina pruni egy parazita tömlősgomba, ami a szilvára és rokonaira specializálódott. Jelenlétének egyértelmű jelei a furcsán eltorzult gyümölcsök, amik hat centi hosszúak is lehetnek. A gomba támadása nyomán a beteg gyümölcsök mag nélküliek, nem fejlődnek tovább.

Zsigó György – Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése